JAKIE UPRAWNIENIA NALEŻY POSIADAĆ DO OBSŁUGI WÓZKÓW JEZDNIOWYCH Z NAPĘDEM SILNIKOWYM, W TYM PODNOŚNIKOWYCH?
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii 1 z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Poz. 1948) określa kto może zostać dopuszczony do obsługi wózków jezdniowych.
Do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia (tzw. wózków widłowych) dopuszcza się osobę, która ukończyła 18 lat i posiada:
- zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych uzyskane na podstawie przepisów w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych lub
- uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych lub książkę operatora maszyn roboczych z wpisem w zakresie obsługi wózków podnośnikowych.
Natomiast do obsługi wózków jezdniowych, innych niż wymienione powyżej (np. wózki unoszące, platformowe), dopuszcza się osobę, która ukończyła 18 lat i posiada:
- posiada zaświadczenie ukończenia odpowiedniego do rodzaju wózka jezdniowego szkolenia, potwierdzającego nabyte umiejętności, w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone:
- przez Urząd Dozoru Technicznego lub
- do dnia 1 stycznia 2011 r. przez Ośrodek Doskonalenia Kadr w Mysłowicach.
Terminy ważności ,,starych uprawnień” – imiennych zezwoleń wydawanych przez Pracodawców głównie na podstawie kursów organizowanych w oparciu o programy zatwierdzone przez Ośrodek Doskonalenia Kadr w Mysłowicach zachowują swoją ważność w zależności od okresu w jakim uzyskało się zezwolenie:
- wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.,
- wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.,
- wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
W/w terminy ważności uprawnień / imiennych zezwoleń odnoszą się do pracowników zatrudnionych u danego Pracodawcy. Jeżeli pracownik przestał być już pracownikiem u danego Pracodawcy (bez względu na sposób rozwiązania umowy) to już u kolejnego Pracodawcy uprawnienia zdobyte na starych zasadach nie będą ważne. Rozpoczynając ,,nową” pracę należy posiadać aktualne uprawnienia do obsługi wózków podnośnikowych tj. uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Ustawodawca zachował w ważności również uprawnienia do obsługi wózków podnośnikowych wydanych przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego ale te nie cieszyły się popularnością więc jest ich stosunkowo mało.